Usługi stomatologiczne
LECZENIE KANAŁOWE POD MIKROSKOPEM
(ENDODONCJA)
-
Leczenie kanałowe zębów najczęściej zostaje rozpoczęte w przypadku bardzo głębokiej próchnicy, która doprowadza do zapalenia lub martwicy miazgi zęba. W takim wypadku jedynym sposobem na uratowanie zęba jest przeleczenie go kanałowo. W części korony i całych korzeniach zęba znajduje się wrażliwa tkanka nazywana miazgą składającą się z naczyń i nerwów. Leczenie kanałowe polega na usunięciu tej miazgi,ewentualnie usunięcie poprzedniego materiału wypełniającego kanały(tzw re-endo),mechaniczne i chemiczne opracowanie ich do momentu aż będzie możliwe szczelne wypełnienie ich gutaperka(najlepiej ciekłą)
W leczeniu kanałowym wyróżniamy 3 etapy:
- Znieczulenie oraz przygotowanie zęba do zabiegu
- Otwarcie zęba oraz usunięcie zakażonej miazgi przy użyciu narzędzi oraz środków chemicznych. Środki chemiczne służą dezynfekcji miejsca.
- Wypełnienie oczyszczonych kanałów specjalną substancją - gutaperką.
Czym rożni się leczenie kanałowe zębów pod mikroskopem?
Mikroskop powala na lepszy wgląd w anatomię zęba. Dzięki temu lekarz zyskuje dodatkowe oczy, co skutkuje o wiele większą precyzją w leczeniu, dostrzeżeniu o wiele więcej detalów nie rzadko decydujących o powodzeniu leczenia kanałowego zęba. Leczenie kanałowe pod mikroskopem pozwala na odnalezienie głównych i dodatkowych kanałów w zębach pacjentów, co nie zawsze jest możliwe w przypadku leczenia kanałów bez użycia mikroskopu. Mikroskop umożliwia prawidłowe leczenie bądź udrożnienie i opracowanie kanałów bardzo wąskich i zakrzywionych jak również dodatkowych "odgałęzień" . Bez użycia mikroskopu nie jest możliwe również usuniecie dodatkowych przeszkód takich jak pozostawione złamane narzędzie z poprzedniego leczenia,czy częściowych obliteracji (zamknięć światła kanału).